introligatornia rękodzieło zabytki antyki książki starodruki renowacja konserwacja skóry papieru książek starodruków naprawa wyrobów skórzanych introligatorstwo
O PRACOWNI REFERENCJE USŁUGI CENNIK KONTAKT
OPRAWY BIBLIOFILSKIE NAKŁADOWE KRONIKI TECZKI KALENDARZE ATRAPY RENOWACJA INNE MATERIAŁY

RenowacjaStare i cenne druki, cenne obiekty skórzane doprowadzamy do stanu zbliżonego do stanu z okresu powstania. Poddając książki i inne obiekty renowacji użytkujemy wyłącznie narzędzia ręczne, wiernie odtwarzając proces wykonania oprawy w danej epoce, stosując dawne techniki i materiały. Kartki rozdarte i zniszczone podklejamy odpowiednio dobranym papierem lub stosując metodę umożliwiającą pozostawienie minimalnej ilości łącznika na oryginalnych kartach, techniką bibułki zrywanej bądź przez rozdwojenie karty i łatanie od "środka". Szycie bloku książkowego wykonujemy wg sposobu użytego w oryginalnej oprawie, szyjemy książki na krośnie introligatorskim na sznurki, rzemienie lub tasiemki. Okładki oryginału ze skóry uzupełniamy skórą dobraną gatunkiem i typem faktury. Najczęciej stosujemy zasadę zachowania w miarę możliwości wszystkich elementów oryginału, np. elementy zdobnicze starej oprawy umieszczamy na nowej okładzinie. Dysponujemy wszystkimi niezbędnymi środkami służącymi oczyszczeniu starych druków i ksiąg.
Dokładny kosztorys prac renowacyjnych i konserwatorskich udostępniamy po oględzinach w pracowni lub, na szczególne życzenie, w miejscu składowania księgozbioru.
Foto-prezentacja starych cennych książek ponownie oprawionych, stylizowanych w dziale: BIBLIOFILSKIE